Jan Ámos Komenský

30. ledna 2009 v 8:27 | Deniska |  ♥referáty♥
Osnova: I.Úvod-o kom bude práce
II.Stať-původ
-vzdělání
-působení v církvi
-odchod z Moravy
-pobyt v Lešně
-zahraniční cesta
-požár v Lešně
-Naarden
-smrt
III.Závěr-zhodnocení života práce


Moje práce bude o Janu Ámosovi Komenském, protože to byl teolog, filosof, spisovatel a významný emigrant.

Jan Ámos Komenský, přezdívaný učitel národu, se narodil 28.3. roku 1592. Není známo ale kde, nejspíš a Uherském Brodě či v Nivnici. Byl až do 11 let negramotný a o to víc se těšil do školy. Po smrti svých rodičů žil u tety a strýce ve Strážnici.
Roku 1608 ve svých 16.letech začal studovat na latinské škole v Přerově, potom na vysoké škole v Německu. Tam začal psát svá dvě první velká díla, slovník a ecyklopedii, ale tato díla nedokončil. Po ukončení školy působil jako pedagog latinské školy ve Fulneku.
Po skončení kariéry pedagoga byl vysvěcen roku 1616 na posledního kazatele Jednoty bratrské.
Když roku 1621 prohrála Jednota bratrská stavovské povstání, byl nucen opustit Fulnek. Hlavně pro své nekatolické náboženství se musel také skrývat v Čechách a na Moravě.
Dalším jeho útočištěm se stalo Lešno. Tam také začal znovu psát, tentokrát učebnice, které měli zlepšit školství. V Lešně byl pozván do Švédska, aby vytvořil učebnice, ty však nakonec nedopsal a vrátil se zpět do Lešna.
Když při požáru roku 1656 v Lešně přichází o všechen majetek a cenné rukopisy jako například Česko-latinský slovník, na kterém pracoval celý život a který považoval za své největší dílo, nese tuto ztrátu velmi těžce a prakticky se s ní nikdy nevyrovná.
Na pozvání svého přítele odjíždí do Amsterdamu. Konec svého života strávil v Holandsku.
Zde také zemřel 15.listopadu roku 1670 a byl pohřben v kostelíku v Naardenu.

K jeho velkým dílům patří knihy Labyrint světa a ráj srdce, Velká didaktika nebo Svět v obrazech a jeho památku nám připomíná muzeum v Přerově nebo sochy před školamy. Komenský patří vedle J.Husa ke světově nejvýznamnějším osobnostem české kultury.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama